Św. Izydor z Sewilli - Biskup i doktor Kościoła
(ok. 554-636)

Gorliwy duszpasterz i metropolita Sewilli, autor licznych traktatów teologicznych oraz wielkiej encyklopedii Codex etymologiarum, która uchodzi za pierwszą w historii ludzkości bazę danych. Formalna kanonizacja Izydora odbyła się w roku 1598, a w roku 1772 papież Innocenty XIII ogłosił go doktorem Kościoła. W roku 1999 Papieska Rada ds. Środków Społecznego Przekazu ogłosiła Izydora patronem Internetu. Wspomnienie liturgiczne przypada 4 kwietnia.

Dekalog Internauty

1. Nie traktuj komputera jak bożka
  2. Miej świadomość, po co przed nim zasiadasz
  3. Pamiętaj, że za drzwiami Internetu nie wszystko jest dobre
  4. Czuwaj nad tym, co robisz; poszerzaj swoją wiedzę
  5. Nie marnuj czasu i talentów przed komputerem
  6. Nie lekceważ zagrożeń płynących z sieci
  7. Nie - piractwu i hakerom
  8. Stosuj zasadę ograniczonego zaufania w kontaktach internetowych
  9. Nie zaniedbuj czynienia dobra za pośrednictwem sieci
  10. Nie zastępuj swoich przyjaciół komputerem

Modlitwa przed przeglądaniem stron Internetu

Wszechmogący, wieczny Boże, który stworzyłeś nas na Twoje podobieństwo i poleciłeś nam szukać tego, co dobre, prawdziwe i piękne, przede wszystkim w Boskiej Osobie Twego Jednorodzonego Syna, Pana naszego Jezusa Chrystusa, błagamy Ciebie, pomóż nam, za wstawiennictwem św. Izydora, biskupa i doktora Kościoła, abyśmy podczas naszych wędrówek po Internecie kierowali nasze ręce i oczy ku temu, co się Tobie podoba i traktowali z miłością i cierpliwością wszystkie osoby, które spotkamy.
Przez Chrystusa Pana Naszego. Amen.